وليمه خوردن و داوري درست کردن، با هم جمع نمي شوندامام علی(ع)      
به‌روز شده در: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
پربیننده ترین
کد خبر: ۲۷۹۸
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۸
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل، مخالفت تشکل‌های دانشجویی از راه‌اندازی تشکل‌های دولت ساخته را اعلام کرد و گفت: تشکل‌های دانشجویی واقعی اجازه نمی‌دهند اشتباه راه‌اندازی تشکل‌های دولت ساخته در دولت یازدهم تکرار شود.

به گزارش غریو به نقل از خبر گزاری فارس  علیرضا کریمی دانشجوی دانشگاه خوارزمی تهران و دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل در میزگرد « مطالبات تشکل‌های دانشجویی از وزیر علوم دولت یازدهم» در خبرگزاری فارس گفت: باید قبل از اینکه مطالبات را بیان کنیم به این مسئله دقت کنیم که وزاری قبلی چه نکات ضعف و قوتی داشتند تا خواسته‌های ما بر اساس این نکات شکل بگیرد.

وی رعایت نکردن مرز سیاسی و غیر سیاسی در دانشگاه‌ها را پاشنه آشیل تمام وزاری علوم کشور دانست و افزود: تاکنون ویژگی‌ وزرای علوم کشور ما این بوده است که بیشتر آنها یا نگاه سیاسی صرف به دانشگاه داشتند و یا به طور کلی نگاه سیاسی به دانشگاه نداشتند که ما از این مسئله رنج می‌بردیم.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل اظهار داشت: نگاه سیاسی وزرای علوم باعث اتفاقات سال 68 تا 74 شد و همچنین حادثه 18 تیر سال 78 را رقم زد، این اتفاقات رخوتی را در دانشگاه حاکم کرد.

کریمی گفت: برخی وزرای علوم نیز دید سیاسی ندارند و فقط به این دلیل که رتبه علمی بالایی داشتند به وزارت رسیدند و در زمان مدیریت آنها چه به لحاظ فرهنگی و صنفی، آموزشی و چه به لحاظ سیاسی در دوران بدون ثبات و با نوسان قرار داشتیم.

وی با بیان اینکه وزیر علوم باید نسبت به تمام مسائل آگاه باشد، گفت: از طریق آگاهی نسبت به تمام مسائل، وزیر علوم می‌تواند تشخیص دهد که آزادی بیان چه زمانی به ساختار شکنی تبدیل می‌شود و چه زمانی معنای آزادی دارد.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل با تاکید بر اینکه وزیر علوم باید دانشگاه را به سمت آرمان‌های نظام سوق دهد، عنوان کرد: حرکت به سمت آرمان‌های نظام ابتدا با اسلامی کردن دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد که در اسلامی کردن دانشگاه‌ها استاد، دانشجو، کتاب و محتوا دخیل هستند.

کریمی افزود: اگر وزیر علوم دید درستی نسبت به مسائل نداشته باشد دچار آسیب‌های گذشته می‌شویم مثلا در بحث اساتید در برخی مقاطع زمانی هیچ فرد جدیدی به عنوان عضو هیئت علمی انتخاب نمی‌شود و زمانی نیز چنان درهای انتخاب اعضای هیئت علمی باز است که افراد با تخصص کم نیز به عنوان استاد دانشگاه انتخاب می‌شوند.

وی گفت: در بحث فرهنگی نیز وزیر باید دقت داشته باشد، در دولت‌های گذشته آزادی فرهنگی داده شد تا فضای آزادی سیاسی از دانشجو گرفته شود، یعنی به شرط اینکه دانشجو از بی بند و باری فرهنگی سود ببرد جلوی انتقادات سیاسی گرفته شود.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل، توجه به توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه را نیز از وظایف وزیر علوم برشمرد و اظهار داشت: در رابطه با ارتباط صنعت و دانشگاه نیز مهمترین بحث در این برهه زمانی اقتصاد است، مشکلات معیشتی مردم حل نمی‌شود مگر با جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی که پایه اصلی آن نیز ارتباط بین صنعت و دانشگاه است.

وی گفت: اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاوم نسبت به چالش‌های خارجی داشته باشیم، باید متخصصان صنعتی وارد شوند، در رابطه با این بحث مسلم است که باید ارتباط دو طرفه باشد و از هر دو طرف حرکتی صورت گیرد. در حال حاضر وضعیت به این شکل است که اگر استاد پژوهشگر از دانشگاهی معروف باشد، صنایع با وی قرارداد می‌بندد ولی اگر همین استاد از دانشگاه گمنام باشد و بهترین کار را هم با قیمت ارزان ارائه دهد کسی همکاری نمی‌کند.

کریمی با تاکید بر برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: از سال 80 مقام معظم رهبری، مسئله کرسی‌های آزاداندیشی را مطرح کردند و در 4 سال اخیر توجه بیشتری به آن شد.

وی افزود: برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی نباید به شکلی باشد که یک زمان حرفی از آن مطرح نشود و اگر کسی بخواهد مطلبی را علیه مدیران بگوید فضا بسته باشد و زمانی کرسی‌های آزاد اندیشی متعددی برگزار شده و گزارش‌هایی ارائه شود.

به گفته دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل، در مسئله کرسی‌های آزاداندیشی وزیر علوم باید از برخورد سلیقه‌ای مدیران جلوگیری کرده و جلوی دست‌های بیرون از دانشگاه را بگیرد.

وی با بیان اینکه در 4 سال اخیر فضای آزادی فکری در دانشگاه‌ها بیشتر بوده است، گفت: زمان دولت خاتمی با آن همه ادعا، وزیر علوم حاضر نبود به یک تجمع پاسخ دهد و برای یک تجمع 50 نفره مقابل وزارت علوم به رئیس جمهور نامه نوشته و خواستار برخورد امنیت قضایی شد.

کریمی با بیان اینکه وزیر علوم نباید از پاسخ به دانشجویان خودداری کند، گفت: ما وزیر علوم پاسخگو نیاز داریم.

* وزیر علوم فردی همه جانبه و متعهد باشد

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل در رابطه با ویژگی‌های دیگر وزیر علوم گفت: وزیر علوم دولت آینده باید از سطح بالای علمی برخوردار بوده و علاوه بر تخصص نسبت به تمام آرمان‌های انقلاب و نظام، تعهد نیز داشته باشد.

کریمی افزود: وزیر علوم باید دغدغه انقلاب را داشته باشد نه اینکه به احزاب و گروه‌های سیاسی و حزب خودش فکر کند. در دوره‌های گذشته به صورت کمرنگ یا پررنگ این اتفاقات رخ می‌داد در حالی که نباید وزیر علوم طوری رفتار کند که دانشگاه فضای امنی برای حزب خودش تلقی شود.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل با بیان اینکه فلسفه وجودی تشکیل دانشگاه، دانشجو است، گفت: وزیر علوم باید حرف دانشجو را بفهمد.

به گفته وی، وزیر علوم باید فردی همه جانبه نگر باشد یعنی دید سیاسی، فرهنگی و صنفی، آموزشی را توامان با هم داشته باشد.

کریمی افزود: وزیر علومی که فقط با عینک سیاسی به قضایا نگاه می‌کند برای مشکلات فرهنگی نیز نسخه سیاسی می‌پیچد، در صورتیکه ما وزیر علومی نیاز داریم که نگاهی عدالت محور داشته باشد.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل با اشاره به ضرورت عدالت محور بودن دانشگاه‌ها، افزود: عدالت آرمانی است که برای رسیدن به معنویت باید از آن بگذریم، نتیجه عدالت این می‌شود که امکانات درست تخصیص داده شود، دانشجوی پولی وجود نداشته باشد، امکانات فقط برای دانشگاه‌های اسم و رسم دار نباشد.

به گفته وی، وزیر علوم باید هر سه ماه یک بار در دانشگاه‌ها حضور داشته باشد و از نزدیک با مشکلات دانشجویان برخورد کند.

کریمی افزود: وزرای دولت‌های سابق نشان دادند که این ویژگی‌ها را ندارند و به دانشگاه دید منفعت طلبانه دارند در حالی که دانشگاه باید پایگاه پیاده نظام احزاب باشد که به خصوص در دوره وزارت آقای معین در این رابطه ایرادهای اساسی داشتیم.

به گفته وی، اگر وزرای علوم دوره خاتمی دوباره سر کار بیایند باید منتظر 18 تیر دیگری باشیم.

کریمی گفت: در بحث مقوله فرهنگی اول باید ببینیم جایگاه دانشگاه کجاست، دانشگاه در زمینه فرهنگ یا نهاد تولید کننده است یا توزیع کننده و یا نهاد مصرف کننده. دانشگاه محلی است که خودش چرخه فرهنگی جداگانه دارد و جایگاه آن در زمینه فرهنگ جایگاه الگوی سازی است.

وی افزود: وزیر علوم باید دانشگاه را نهادی دارای امید، با نشاط و با اعتماد به نفس ارائه دهد که در صورت پمپاژ فضای دینی به دانشگاه این کار صورت می‌گیرد.

کریمی خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه شود که بحث فرهنگی در دانشگاه بحثی فراتر از خورد و خوراک است در صورتی که سی و چند سال در دانشگاه‌های ما معاونت فرهنگی و معاونت دانشجویی که مسئول فراهم آوردن غذای دانشجویان است یکسان بود و چند سالی است که این مسئله اصلاح شده است.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل، نگاه ویترینی دانشگاه‌ها به فرهنگ را آسیب جدی برشمرد و اظهار داشت: ما فرهنگ را ذبح کردیم تا گروه‌های مختلف در زمینه سیاسی غیر فعال باشند. یعنی در دانشگاه‌ها اجازه می‌دهند مخالفان با هر وضع پوششی حضور داشته باشند ولی انتقاد نکنند.

وی با اشاره به ضرورت تغییر شاخص‌های امتیازدهی فرهنگی در دانشگاه‌ها، تصریح کرد: شاخص‌های امتیاز دهی فرهنگی ما اشتباه است و بیشتر به بحث کمی مربوط می‌شود تا کیفی و هدفدار.

کریمی گفت: مشکلی که در بحث فرهنگی داریم این است که برای مقوله فرهنگ به صورت آنی و یک دفعه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنیم و می‌خواهیم این مسائل را به صورت یکدفعه‌ای حل کنیم. نکته دیگر در رابطه با فرهنگ این است که همیشه دچار افراط و تفریط هستیم یعنی فکر می‌کنیم با برخورد سلبی همه چیز درست می‌شود.

به گفته وی، الزام اینکه امر یکدفعه‌ای نداشته باشیم این است که برنامه بلند مدت تدوین کنیم که این برنامه نیز باید همه جانبه باشد.

کریمی اضافه کرد: به طور مثال دانشگاهی که می‌خواهد طرح حجاب و عفاف را انجام دهد با چند پوستر و بنر و همایش انجام نمی‌شود. البته در زمینه حجاب و عفاف یک سری مشکلات داریم که مباحث عقیدتی و فکری مرتبط است، کسانی که در دانشگاه عمدا می‌خواهند بی حجاب باشند به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسند، ولی برخی افراد از نظر عقیدتی و فکری افراد جاهلی هستند که مخاطرات را نمی‌دانند.

وی گفت: ما از ظرفیت‌های پنهانی نهفته در دانشگاه نیز استفاده نمی‌کنیم و برای دعوت از مهمانان در مراسم‌های مختلف می‌توانیم مثلا از یک فرد تازه مسلمان شده اروپایی یا مادران شهدا بهره بگیریم تا دانشجویان آگاهی بیشتری در زمینه‌های فرهنگی داشته باشند.

* تشکل‌های دانشجویی با راه‌اندازی تشکل‌های دولت ساخته مقابله می‌کنند

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل در رابطه با چگونگی مطرح شدن مسائل سیاسی در دانشگاه‌ها، گفت: در این که دانشگاه باید سیاسی باشد شک و شبهه‌ای نیست، البته در دولت‌های قبلی در این بخش دچار معضلی بودیم که وزرای علوم علاقه نداشتند دانشگاه سیاسی باشد و نتیجه مدیریت وزارت علوم دوران سازندگی شد وزارت علوم دوران اصلاحات. کسی که در آن سال عنان کار در دانشگاه را در دست داشت به دنبال دانشجوی سیاسی نبود و آزادی بیان را در خرابکاری تعریف کرده بود.

کریمی اضافه کرد: نکته بعدی در رابطه با وزارت علوم این است که وزیر علوم از کج اندیشی‌های سیاسی مسئولان دانشگاه‌ها جلوگیری کند. درموارد خاصی با عملکرد بد یک مسئول، فردی که فقط یک اعتراض کوچک داشته است به یک معارض تبدیل می‌شود.

دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های مستقل گفت: از زمان دولت هاشمی این گونه بود که تشکل‌های دولت ساخته راه‌اندازی می‌شد و این مسئله در زمان دولت خاتمی و احمدی نژاد نیز ادامه یافت، یعنی تشکل‌هایی که ریشه دانشجویی دارند و منتقدان جدی هستند کم رنگ می‌شدند و تشکل‌هایی به وجود می‌آمدند که از سوی دولت برای نشان دادن ژست آزادی بیان راه اندازی شدند.

* هشدار تشکل‌های دانشجویی به کابینه یازدهم

وی گفت: این یک هشدار به روحانی و وزیر علوم کابینه یازدهم است که اگر احساس شود وزارت علوم قصد ساخت تشکل‌های دولت ساخته را دارد، تشکل‌های دانشجویی واقعی حتی جلوی در وزارت علوم می‌خوابند و تا مراحل تعلیق و اخراج نیز پیش می‌روند ولی اجازه نمی‌دهند این اشتباه تکرار شود.

وی گفت: ارتباط مستمر وزیر علوم با تشکل‌ها نیز باید صورت گیرد زیرا مطالبات تشکل‌ها سطح بالاتری از خواسته‌ها را در بر می‌گیرند و وزیر باید در جریان این خواسته‌ها قرار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: