وليمه خوردن و داوري درست کردن، با هم جمع نمي شوندامام علی(ع)      
به‌روز شده در: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
پربیننده ترین
کد خبر: ۵۰۱۰
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۴
غریو گزارش می‌دهد:
در پی آغاز دور نهایی مذاکرات هسته‌ای در وین تشکل های دانشجویی شهر شیراز با شرکت در نشستی خبری گام نهایی مذاکرات را بررشی کردند.
به گزارش غریو؛ در پی آغاز دور نهایی مذاکرات هسته‌ای در وین  تشکل های دانشجویی شهر شیراز با شرکت در نشستی خبری گام نهایی مذاکرات را بررسی کردند.

فاطمه شجاعی ؛ نماینده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز در این نشست گفت: در چند ماه گذشته شاهد بودیم که دستگاه دیپلماسی به خاطر فشار اقتصای پای میز مذاکره می نشیند و گمان می کند که اگر در رفتار ما تفاوت ایجاد شود؛ رفتار غرب نیز تغییر می کند.

*تجربه مذاکرات این بود که دیوار بی اعتمادی بین ایران و غرب بلندتر شد

وی ادامه داد: دستگاه دیپلماسی دولت فکر میکرد اگر روش جدیدی اتخاذ کند نتایج متفاوتی حاصل می شود . و رهبری نیز اجازه مذاکره را دادند اما اعلام کردند که من به مذاکره خوش بین نیستم.

مسئول واحد خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز با تاکید بر اینکه تجربه مذاکرات این بود که دیوار بی اعتمادی بین ایران و غرب بلندتر شد؛ گفت: در چند ماه اخیر اهانت آمیز ترین صحبت ها از سوی مسئولین خطاب به مردم ایران غربی شد و اخیرا نیز اوباما وضعیت اضطراری را که از سال 73 تصویب شده بود؛ تمدید کرد.

* توقع داریم مسئولین در دور جدید مذاکرات با حالت تهاجمی و از موع قدرت پای میز مذاکره بنشینند/هرجا یک قدم عقب نشسته ایم، دشمنان ده قدم جلو آمده اند.

شجاعی با اشاره به اینکه هیچ گونه اعتماد سازی از سمت طرف غربی انجام نشد؛ بیان کرد: توقع داریم مسئولین در دور جدید مذاکرات با حالت تهاجمی و از موع قدرت پای میز مذاکره بنشینند.

وی تصریح کرد: اختلاف ایران و غرب با پایان یافتن بحث هسته ای تمام نخواهد شد و اگر هم این موضوع حل شود موضوعات دیگری مطرح می کنند.

*اگر رهبری به توافق ژنو امیدوار بود چند روز قبل از شروع دور جدید مذاکرات برای حل مشکلات اقتصادی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ نمی کرد

این فعال دانشجویی افزود: بحث حقوق بشر را به عنوان اهرم فشار مطرح می کنند و انتظار می رود مسئولان کوتاه نیایند چون به ما ثابت شده هرجا یک قدم عقب نشسته ایم، دشمنان ده قدم جلو آمده اند.

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شیراز با بیان اینکه توافق ژنو ایرادهایی جدی دارد و شکی نیست که رهبری هم از آن نارضی هستند و امیدی به آن ندارند؛ اظهار کرد: اگر رهبری به توافق ژنو امیدوار بود چند روز قبل از شروع دور جدید مذاکرات برای حل مشکلات اقتصادی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ نمی کرد.

وی با اشاره به اینکه عده ای میگویند اگر رهبری مخالف مذاکرات است چرا مانع آن نمی شود؛ گفت: رهبری در سال 82 اگر مخالفت می کرد مردم فکر میکرند که مشکل قابل حل بوده ولی اجازه نداده اند و بعدها مردم فهمیدند که مشکلات با مذاکره حل نمی شود و الآن هم مردم خودشان باید به این نتیجه برسند که آمریکا قابل اطمینان نیست.

* تشکل های دانشجویی با تبیین توافق برای مردم زمینه را برای صحبت های رهبری فرآهم کنند

شجاعی در ادامه با تاکید بر اینکه ما باید در جهت رفع مانع قدم بر داریم؛ تصریح کرد: وظیفه تشکل های دانشجویی این است که با تبیین توافق برای مردم زمینه را برای صحبت های رهبری فرآهم کنند.

وی افزود: تا الآن مردم به این نتیجه رسیده اند که آمریکا قابل اطمینان نیست و دست از دشمنی بر نمیدارد چون با ماهیت جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند.

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شیراز با تاکید بر اینکه حزب الهی ها ضعف تشکیلاتی دارند و خیلی جاها نمیدانند چگونه باید وارد شد؛ گفت: در عرصه ای که نیاز به ورود تشکل های دانشجویی است اگر کار به جای باریک برسد نیازمند اتحاد هستیم که یک کار تاثیر گذار انجام دهیم.

*توافق ژنو به درد مملکت نخورده و توافق نهایی هم اگر بدین شکل باشد به درد نخواهد خورد

سید حامد ترابی ، نماینده بسیج دانشجویی فارس نیز بیان کرد: آقای روحانی در زمان انتخابات بر شفاف سازی و توجه به مردم شدیدا تاکید داشت در صورتی که بعدا در قضیه توافق نامه ژنو این مباحث به حاشیه رانده شد. چرا تیم دیپلماسی ما توافق نامه ژنو را برای مردم شرح نداد؟ چرا دولت مردم را محرم نمیداند؟

وی افزود: بعد از توافق قرار بود دیوار تحریم ها ترک بخورد در حالی که الآن آمریکا قصد دارد شرکت های تجاری مرتبط با ایران را تحت فشار بگذارد.

*چرا در تعطیلات نوروزی گام نهایی به بحث گذاشته شده است؟

این فعال دانشجویی تصریح کرد: توافق ژنو به درد مملکت نخورده و توافق نهایی هم اگر بدین شکل باشد به درد نخواهد خورد و جنبش دانشجویی نیز ساکت نمی ماند و اینبار کار به کنفرانس خبری و بیانیه ختم نخواهد شد.

ترابی با تاکید بر اینکه در توافق ژنو اولویت های اول هسته ای پلمپ شد و اولویت های کم اهمیت تر آزاد شد؛ گفت: مشکل ما تحریم طلا و ماشین نبود بلکه بحث ما بحث تحریم های بانکی و نفتی بود.

نماینده بسیج دانشجویی فارس با مطرح کردن این سوال که چرا در تعطیلات نوروزی گام نهایی به بحث گذاشته شده است؛ تاکید کرد: اگر قرار باشد در نوروز که مردم درگیر تعطیلات هستند مذاکره انجام شود ما باید برای دفاع از جمهوریت نظام دولتمردان را مجبور کنیم به مردم احترام بگذارند.

*دولت تکلیف خودش را با انقلاب و آرمانهای مردم روشن کند

وی گفت: بعد از توافق ژنو غربی ها یک گام از بحث هسته ای جلو تر آمده و بحث موشکی و حقوق بشر را مطرح کردند و اگر قرار باسد ایران در گام نهایی از موضع ضعف پای میز مذاکره حاضر شود ساکت نخواهیم ماند.

این فعال دانشجویی با تاکید بر اینکه دولت باید تکلیف خودش را با انقلاب و آرمانهای مردم روشن کند؛ تصریح کرد: از مسئولین جمهوری اسلامی حرف های دو پهلو نسبت به رژیم صهیونیستی را انتظار نداریم و اگر قرار باشد مسئولین جمهوری اسلامی نتوانند مشروعیت رژیم صهیونیستی را به راحتی زیر سوال ببرند، عدم حضور در مذاکرات بهتر است.

*آقای ظریف با چه دست پری به گام نهایی می رود؟

وی با بیان اینکه امیدواریم لبخند ظریف شامل حال مردم ایران هم بشود؛ خاطرنشان کرد: اگر دولت مسائل را با مردم در میان بگذارد ؛ قطعا مردم آن را بازخواست می کنند.

ترابی در ادامه با بیان اینکه چند سوال کوتاه از دولتمردان داریم؛ گفت: آیا در ام نهایی پلمپ ها برداشته می شود یا خبر؟آیاد در گام نهایی ابهامات رفع می شود؟آیا همچنان آقای عرقچی نقطه ابهامات توافق را افتخار خود می دانند؟ در گام نهایی شعارمان مثل ژنو مطرح میشود که انرژی هسته ای حق مسلم ماست اگر آمریکا بگذارد؟

نماینده بسیج دانشجویی فارس ادامه داد: الآن ذخیره اورانیوم غنی شده ما کم شده؛ گسترش سانتریفیوژها و کامل کردن تاسیسات اراک متوقف شده و تمام تاسیسات، تکنولوژی های هسته ای ما بازرسی شده و بدنه اصلی تحریم ها نیز حفظ شده است سوال ما این است که آقای ظریف با چه دست پری به گام نهایی می رود؟ طبق مقررات آژانس توافقات ابتدا باید به تصویب مجلس برسد؛ اگر مجلس تصویب نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در بودجه 93 هزینه موشکی را کم کرده اند؛ در حالی که دشمن همان دشمن سابق است؛ آیا قرار است بازهم کمتر شود؟

این فعال دانشجویی گفت: تحریم های اصلی علیه ایران را کنگره آمریکا وضع می‌کند و اوباما فقط می تواند چند ماه آن ها را تعلیق کند.

ترابی ابراز کرد: آقای ظریف آماده باشد که در گام نهایی هم از صحبت های کری و شرمن استفاده کنیم چون ایشان ما را محرم نمی داند و ما هم وظیفه خود می دانیم که از اخبار مطلع شویم.

*حتی یک بند هم از توافق ژنو قابل دفاع نیست

هادی مسعودی، دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز هم ابراز کرد: بعد از مطرح شدن توافق ژنو حالت اضطرار داریم و معتقدیم نشسته نمی توان حرف زد بلکه باید ایستاد و حرف زد.

وی با اشاره به شروع دور جدید مذاکرات، گفت: حتی یک بند هم از توافق ژنو قابل دفاع نیست و کسی از دولتمردان نتوانست پاسخ سوالات ما را بدهد و نخواهد توانست.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه در گام نهایی توافقنامه ژنو ما شدیدا به طرف غربی محتاج می شویم؛ تاکید کرد: امتیازهای بزرگ را از دست داده ایم؛ سوخت نیروگاه های ما رو به اتمام است و 95 درصد از تحریم ها باقی مانده و فقط 5 درصد تحریم ها به طور موقت تعلیق می شود.

مسعودی با تاکید بر اینکه در توافق ژنو در موارد مهم از عبارات مبهم استفاده شده که روند توافق را آسان و روند اجرا را دشوار کرده است؛ اظهار کرد: در گام نهایی اشاره شده که ایران باید نگرانی های مربوز به تاسیسات اراک و .. را کاملا رفع نماید و سوال ما این است که چه زمانی کاملا برطرف می شود و ابزاری هم برای این کار بیان نشده که این یک ابهام بزرگ است.

وی افزود: همه حرف دولت این بود که کلید حل مشکلات در سیاست خارجی است و با لغو تحریم ها مشکلات حل خواهد شد در حالی که در متن توافق امده که فقط تحریم های مربوز به برنامه هسته ای برداشته می شود. ما تنها در مسائل هسته ای تحریم نیستیم و در بهترین حالت یک سوم تحریم ها تعلیق می شود.

*با توافق ژنو خود را از التزام به NPT خارج کردیم

دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز گفت: ما با این توافق خود را از التزام به NPT خارج کردیم چرا که ماده 4 NPT حق غنی سازی را به هر اندازه و درصدی برای تمام کشور های عضو به رسمیت شناخته است. اوباما می گوید منظور ما از حق غنی سازی خق دسترسی به غنی سازی و نه داشتن تکنولوژی غنی سازی است و این یعنی ایران به هیچ وجه حق غنی سازی ندارد و فقط میتواند اورانیم غنی شده از بازار آزاد تهیه کند.

مسعودی ادامه داد: در گام نهایی آمده که حق غنی سازی ایران مانند سایر کشورها پذیرفته می شود درحالی که مقامات امریکایی و غربی بارها اشاره کرده اند که ما حق غنی سازی را برای هیچ کشوری به رسمیت نمی شناسیم و این یعنی نقطه سر خط .

*با هرکسی که حاضر است از یک بند توافق نامه دفاع کند مناظره می کنیم

این فعال دانشجویی با بیان اینکه آقایان چطور میخواهند از این توافق دفاع کنند؛ تصریح کرد: با هرکسی که حاضر است از یک بند توافق نامه دفاع کند حاضریم که مناظره کنیم.

وی بیان کرد: در توافق ژنو پروتکل الحاقی پذیرفته شده که این خلاف قانون اساسی است و در واقع برای مجلس تعیین تکلیف شده است.

دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز توافق ژنو را بازی برد-باخت دانست و با بیان اینکه در این توافقنامه امتیازات اصلی خود را داده ایم و هرچه توافق جلو تر میرود ما هم وابسته تر می شویم؛ گفت: بر اساس بند صفر و صدی با همه یا هیچ که در توافق آمده است می توانند به مجلس فشار وارد کنند که اگر به توافق عمل نکنیم کل توافق زیر سوال می رود.

*الآن رهبری تحت فشار است و جنبش دانشجویی باید با کار تبیینی فضای صحبت را برای ایشان ایجاد کند

وی با بیان اینکه همان ابتدا که توافق ژنو مطرح شد به عمق فاجعه پی بردیم؛ نگاه کاریکاتوری به رهبری را علت اصلی این موضوع دانست و اظهار کرد: رهبری منظومه ای فکری است و نمی توان آن را جزیی دید. ایشان بارها اعلام کرده اند که به مذاکرات بدبینم و بنابر این موضع رهبری کاملا مشخص است. توافق ژنو امنیت ملی ما را زیر سوال می برد و جان دانشمندان ما را به خطر می اندازد؛ مگر میشود که رهبری موضع نداشته باشند

مسعودی در ادامه با تاکید بر اینکه امام در حد توان امت حرکت میکند؛ بیان کرد: موضع نظام همیشه بر اساس تک صدایی بوده است و نمیشود رهبری موضوعی را مطرح کنند که ظرفیتش در مردم نیست. الآن رهبری تحت فشار است و وظیفه تشکل ها و جنبش دانشجویی این است که ورود کنند و با کار تبیینی فضای صحبت را برای رهبری ایجاد کنند.

*دولت آنگونه که اعلام میکند؛ راستگو نیست

این فعال دانشجویی گفت: رهبری فقط در مسئله هسته ای اجازه مذاکره دادند در حالی که تیم دیپلماسی دولت در ژنو پا را فراتر گذاشته و روی مسائل دیگری از جمله مسائل نظامی بحث کردند.

وی با تاکید بر اینکه طبق توافق نامه قطع نامه های شورای امنیت که علیه ما صادر شده را به رسمیت شناختی؛ اظهار کرد: در قطع نامه های شورای امنیت ایران حق استفاده از موشک های دور برد را ندارد و این یعنی در مورد مسائل نظامی نیز بحث شده همانگونه که مقامات آمریکایی اعلام کردند در مورد همه موضوعات در ژنو بحث شده است.

دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز تصریح کرد: با بررسی توافق نامه متوجه می شویم دولت آنگونه که اعلام میکند؛ راستگو نیست که میگوید در توافق ژنو خط قرمزها رعایت شده و فقط پیرامون هسته ای بحث کرده ایم.

مسعودی افزود: توافق ژنو پروژه عقیم سازی تاسیسات ایران است و همه اطلاعات مربوط به تاسیسات را نیز از ما میخواهند که این بی نظیر است.

*دوستان با سواد پاسخ دهند که چرا حاضر به مناظره نیستند؟

این فعال دانشجویی با بیان اینکه منتقدین از طرف رئیس جمهور کم سواد و بی سواد خوانده می شوند؛ گفت: دوستان با سواد پاسخ دهند که چرا حاضر به مناظره نیستند؟ چرا در دولت راستگویان هفت جای توافق نامه از سوی وزارت خارجه اشتباه ترجمه شده است؟

وی در ادامه گفت: برخی حرف های مسئولین نگران کننده است مثل این حرف آقای ظریف که ما انقلاب کردیم تا رفتار رحمه للعالمین را به دنیا نشان بدهیم. دید ایشان مثل دید مسیحیت است در حالی که امام صحبت از صدور انقلاب می کنند و اظهار می کنند که از نداشتن رابطه با آمریکا خوشحالیم. پس تفکرات امام کجاست؟ اشدا علی الکفار کجاست؟

*دولتمردان در داخل با دیکتاتوری و بیرون از مرزها با لبخند برخورد می کنند

دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز افزود: متاسفانه می بینیم که در داخل با شدت دیکتاتوری برخورد می شود در حالی که در بیرون از مرزها با لبخند برخورد می کنند و حدیث را به اشدا بینهم و رحما علی الکفار تعبیر می کنند.

مسعودی بیان کرد: ظریف گفت اگر مشکل اسرائیل با فلسطین حل شود آن را به رسمیت می شناسیم و کسی که این سخن را می گوید اساسا آرمان فلسطین را نمی فهمد و مسئولیت چنین کسی نیز در جمهوری اسلامی فاجعه است.

*مهم ترین وظیفه ما تبیین توافق ژنو برای مردم است

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین وظیفه ما تبیین توافق ژنو برای مردم است.؛ گفت: مردم در این قضایا توجیه تر از خیلی از خواص هستند و همه حرفشان این است که ما از داخل مشکل داریم و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: فضا باید تبیینی شود و مردم در حرکتی مثل 9 دی بساط این حرکات را برچینند.

*از بند میم وصیت نامه امام استفاده می کنیم

دولتمردان قطعا باید منتظر اقدامات معترضانه دانشجویان باشند و این اعتراضات فقط محدود به بیانیه و نشست خبری نخواهد بود و اگر مجبور شویم از بند میم وصیت نامه امام استفاده می کنیم.

دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز توافق ژنو را مقدمه جنگ دانست و اظهار کرد: اگر ایران به تعهداتش عمل نکند آمریکا برای جنگ توجیه دارد. آمریکا برای این نتوانسته به سوریه حمله کند که نتوانسته هم پیمانانش را توجیه کند و اگر بتواند آن ها را توجیه کند قطعا با ایران وارد جنگ می شود. نظام زیر بار تعهدات توافق ژنو نمی رود و لذا گزینه نظامی امریکا قطعا روی میز خواهد بود.

مسعودی افزود: اگر توافق ژنو حاصل نمی شد تحریم ها خود به خود فرو می پاشید چون جین و روسیه با آمریکا همراهی نمی کردند.

*از مجلس که در مسائل نازل تر ورود نمی کند برای ورود در این موضوع انتظاری نمی رود

وی در ادامه با بیان اینکه از مجلس که در مسائل نازل تر ورود نمی کند در این موضوع انتظاری نمی رود؛ تاکید کرد: برای آگاه سازی مردم باید ابتدا روی مسائل مشترک مثل بانک ها و اقتصاد مقاومتی دست گذاشت و آنها را برای مردم تبین کرد.

دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز تصریح کرد: توافق ژنو محصول عمل نکردن به اقتصاد مقاومتی و برخی شعارهای پوپولیستی دولت است. اگر وابستگی ارز داخلی به ارز نظام بین المللی از بین برود اثر تحریم ها نصف می شود.

*تجمع دانشجویان مقابل سفارت اتریش در تهران به جا نبود

مسعودی در بخش دیگری از سخنانش اطهار کرد: تجمع دوستان دانشجو مقابل سفارت اتریش در تهران به جا نبود و این کارها تجمع را بی اثر می کند. متاسفانه جنبش دانشجویی یا وارد کاری نمی شود یا اگر وارد شد برای مسائل کم اهمیت از ابزارهای سنگین استفاده می کند.

این فعال دانشجویی در پایان با بیان اینکه پیام 6 آبان 81 رهبری نقطه عطف تشکل های دانشجویی بود و متاسفانه با گذشت بیش از ده سال هنوز مغفول واقع شده است؛ گفت: جنبش دانشجویی نه تنها از این پیام رهبری دور شده بلکه ضد آن هم عمل کرده است.


انتهای پیام/224224

نام:
ایمیل:
* نظر: