وليمه خوردن و داوري درست کردن، با هم جمع نمي شوندامام علی(ع)      
به‌روز شده در: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
پربیننده ترین
کد خبر: ۶۴۱۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۹
حسین آگاهی

غریو- حسین اگاهی / نظام خانواده کوچکترین واحد اجتماعی است که اساس و زیرساخت واحدهای بزرگ اجتماعی بشری به شمار می رود.

افرادی که در این واحد کوچک اجتماعی رشد می یابد و تربیت می شود به میزان رشد و شکوفایی شان، سهم در واحدهای اجتماعی بزرگ انسانی دارند.

افرادی که روزی به عنوان فرمانروای مقتدر و سیاستمدار سترگ، و مدیر نیرومند، و مبتکر توانا در جامعه ظهور می کنند، و مسؤولیت های سنگین و خطیری را به عهده می گیرند، نظام خانواده و کانون گرم پدر و مادر تربیتگاه نخستین آن ها است.

خانواده (زن و شوهر) در قرآن کریم آیاتی از از آیات خدا و مایه آرامش روحی شمرده شده است، چنان که خداوند فرموده است:

(ومن آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها وجعل بینکم مودة ورحمة ان فی ذلک لآیات لقوم یتفکرون) (روم، ۳۰/۲۱).

«و از نشانه های او این که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد; در این نشانه هایی است برای گروهی که تفکّر می کنند».

در جای دیگر از زن و مرد به عنوان لباس یاد شده است:

(هن لباس لکم وانتم لباس لهن) (بقره، ۲/۱۸۷).

«آنها لباس شما هستند، و شما لباس آنها; (هردو زینت هم و سبب حفظ یکدیگرید».

لباس وسیله پوشش و حفاظت برای بدن است. و به قول علامه طباطبایی در این آیه استعاره بسی لطیف به کار برده شده است. زن برای مرد و مرد برای زن به عنوان لباس و پوشش می باشد که همدیگر را از آلودگی و فجور محافظت می کند.

و نیز همانطوری که لباس مایه زینت و زیبایی برای انسان است، زن و مرد نیز مایه زینت و زیبایی برای یکدیگر هستند.

حالا باید پرسید چه عواملی باعث شده که امروزه جامعه مسلمان ایرانی در تشکیل خانواده تأخیر می کنند و سن ازدواج متأسفانه روز به روز در کشورمان لا اقل برای پسر ها بالاتر می رود؟

در پاسخی کلی به این سؤال می توان گفت: اگر ملاک ها و معیار های ازدواج صحیح باشند می توان در سنی مناسب و به موقع خانواده تشکیل داد و به رشد معنوی و مادی در کنار همسر خود رسید.

قصد ندارم مشکلات اقتصادی را به کل منکر شوم اما اگر خانواده ها فرزندانشان را در فضایی خالی از چشم و هم چشمی و به دور از تجملگرایی پرورش دهند آن ها نیز نسل بعد از خود را با الگوبرداری از والدینشان چنین تربیت خواهند کرد و مشکلاتی از این دست که در حال حاضر گریبانگیر جوانان شده به وجود نخواهند آمد. زمانی که در زندگیمان از ملاک هایی که اسلام برای همسر شایسته می دهد دور می شویم و کورکورانه در حالی که معلوم نیست از کجا تقلید می کنیم جلو می رویم، باید هم انتظار چنین مصائبی را داشته باشیم.

در این مورد میلاد عرفانپور چه زیبا سروده است که:

با هر هوسی به تاب و تب افتادیم/

از صبح دمیدیم و به شب افتادیم/

دیروز من و تو بهتر از امروز است/

ما از خودمان نیز عقب افتادیم.

وقتی اسلام می گوید: «لازم است مرد برای ازدواج دوشیزه ای پارسا، زاینده و دارای اصالت خانوادگی که والدینش درستکار و با‌ایمان باشند برگزیند و بدون توجه به اصالت و عفت تنها به زیبایی و ثروت بسنده نکند»؛ و هم چنین امام صادق علیه السلام نیز می فرمایند که: «اگر انسان با زنی به خاطر زیبایی یا داراییش ازدواج کند با همان خواسته اش رها می شود ولی اگر به خاطر دینداریش با او پیمان ازدواج ببندد، خداوند هر دو را روزی او می نماید»؛ ما که مسلمان هستیم باید حساب کار دستمان بیاید دیگر! نه!

بسیاری از جوانان فقط مشکلات اقتصادی را بهانه می کنند و وقتی که پای درد دلشان می نشینی و علت اصلی عدم ازدواجشان را جویا می شوی می بینی که می گویند: فلانی خیلی دختر خوبیست اما قیافه درست و درمان ندارد.

مشکل دیگری هم داریم. هنگامی که پسرها به سربازی می روند و مجبور می شوند برای رفتن به خدمت درسشان را موقت یا برای همیشه رها کنند در حالی که دختر های هم سن و سالشان بدون دغدغه درسشان را می خوانند و وقتی پسرها از سربازی بر می گردند با دختر های نسل قبل ازدواج می کنند. علتش هم روشن است؛ دختر های هم سن و سال پسرهای از سربازی آمده که حالا مدارک تحصیلی بالایی دارند کجا راضی می شوند با پسری که یا دیپلم است و یا لیسانس ازدواج کند. این چنین می شود که دختر های مزبور بی شوهر می مانند و مشکل هم چنان ادامه می یابد.

چاره چیست؟ آیا دختر ها نباید درس بخوانند یا پسرها نباید سربازی بروند؟

مسلم است که هیچ کدام پاسخ درستی نیستند. باید شرایطی را برای جوانان مهیا کرد که بتوانند به سرعت امکانات اولیه زندگی را فراهم کنند تا بتوانند در کنار درس خواندن ازدواج هم بکنند و با یکدیگر پله های ترقی را بپیمایند. بسیاری از علما که به موقع ازدواج کرده اند اذعان دارند که ازدواج شاید روند تحصیل را کندتر کند اما باعث توقف آن نمی شود.
انتهای پیام/224224

نام:
ایمیل:
* نظر: