وليمه خوردن و داوري درست کردن، با هم جمع نمي شوندامام علی(ع)      
به‌روز شده در: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
پربیننده ترین
کد خبر: ۸۶۳۰
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹
آخر ترم که می رسد، دانشجویان و اساتید سردرگم می شوند و در دوراهی ای قرار می گیرند که تصمیم گیری درباره آن سخت است. در واقع، دانشجویان و اساتید در دوراهی «تعطیل کردن کلاس» و «ادامه کلاس مطابق تقویم دانشگاه» قرار می گیرند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی غریو، ترم پاییزه دانشگاه ها کم کم به پایان روزهای خود رسیده است و بیشتر دانشجویان در حال تکمیل کردن جزوه های درسی خود هستند.

آخر ترم که می رسد، دانشجویان و اساتید سردرگم می شوند و در دوراهی ای قرار می گیرند که تصمیم گیری درباره آن سخت است. در واقع، دانشجویان و اساتید در دوراهی «تعطیل کردن کلاس» و «ادامه کلاس مطابق تقویم دانشگاه» قرار می گیرند. البته تجربه نشان داده است که دانشجویان زرنگ تر از آن هستند که در دام محدودیت های آموزشی ناشی از غیبت در کلاس بیفتند و با هماهنگی هایی که با یکدیگر و حتی با اساتید انجام می دهند، مسئولین آموزش را تسلیم قانون نانوشته «فرجه» می کنند.

البته ممکن است، دانشجویان رشته های مهندسی و علوم پایه که طبعا حضورشان در کلاس و انجام تمرینات ارائه شده توسط استاد برایشان مهم تر است، ترجیح دهند طبق تقویم آموزشی به دانشگاه بیایند. اما قطعا دانشجویان رشته علوم انسانی، در 2 هفته منتهی به امتحانات، تمایلی برای حضور در کلاس ندارند. آنها معتقدند هر چند دروس ارائه شده به آنها در ظاهر با سایر رشته ها متفاوت است اما درس های آنها هم سختی های خودش را دارد و طوری نیست که بشود یک شبه آنها را خواند و به فرصتی دو هفته ای جهت آماده شدن برای امتحان نیاز است.

هر چند استدلال دانشجویان برای بهره مندی از ایام فرجه درست است اما تجربه نشان داده است که معمولا آنها در بهترین حالت، ممکن است از یک هفته یا حتی کمتر از یک هفته از این ایام استفاده کنند و باقی روزها را به بطالت خواهند گذراند. عده ای ترجیح می دهند ایام فرجه را در خوابگاه سپری کنند و با برنامه ای که در ذهن خود تداعی می کنند، پیش بینی می کنند بیشتر ساعات روز را در سالن مطالعه خوابگاه سپری خواهند کرد. از مزایای در خوابگاه ماندن امکان رفع اشکال و همچنین برنامه ریزی مشترک درسی و درس خواندن با دوستان است. با این حال، این دسته نیز به دلیل شرایط خوابگاه از قبیل محدودیت های غذایی، شب نشینی های دانشجویی و... درگیر حواشی خواهند شد و نهایتا اینکه از فرجه کمترین استفاده را خواهند برد.

دسته دیگری از دانشجویان ترجیح می دهند 2 هفته فرجه را در خانه سپری کنند و در کنار خانواده خود هم به امور درسی خود بپردازند و هم از تسهیلات خانه نشینی بهره مند شوند. این دسته از دانشجویان نیز معمولا این ایام را در دید و بازدیدها و انجام کارهای عقب افتاده خود خواهند گذراند و شاید در روزهای انتهایی به فکر درس خواندن هم بیفتند. حتی ممکن است کار به جایی برسد که بیخیال ماندن در شهر خود شود و به بهانه درس خواندن باز هم راهی خوابگاه شوند.

البته قابل ذکر است هیچکدام از روش های بالا مطلقا اشتباه نیستند و بسته به شرایط دانشجو، می توان ایام فرجه را در منزل و یا در خوابگاه سپری کرد. آنچه مهم است یک برنامه ریزی دقیق و متعادل و همچنین مهمتر از آن عمل به آن برنامه ها است.                                                   

انتهای پیام /

نام:
ایمیل:
* نظر: