وليمه خوردن و داوري درست کردن، با هم جمع نمي شوندامام علی(ع)      
به‌روز شده در: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
پربیننده ترین
کد خبر: ۸۶۳۹
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۰
مهدی حسن زاده / از اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده از توان داخلی و مقاومت در برابر تحریم‌ها با ایجاد کمترین بحران است. البته این نکته حائز اهمیت است که گرایش به اقتصاد مقاومتی تنها مخصوص به ما هم نیست.
  پایگاه خبری تحلیلی غریو / بسیاری کارشناسان شاخص، محور اصلی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی اقتصاد کشور را مدل اقتصاد مقاومتی می‌دانند، البته بهتر است نگاهی بیندازیم به تعاریف و مفاهیم اقتصاد مقاومتی: اقتصاد مقاومتی به معنی تشخیص و حوزه فشار و متعاقبا تلاش بر کنترل و بی‌اثر کردن آن تاثیر‌ها می‌باشد و در شرایط آرمانی تبدیل چنین تهدید‌هایی به فرصت.
همچنین در اقتصاد مقاومتی وابستگی خارجی باید کاهش یابد تلاش کشور بایستی برای رسیدن به خودکفایی صورت گیرد.
از اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده از توان داخلی و مقاومت در برابر تحریم‌ها با ایجاد کمترین بحران است. البته این نکته حائز اهمیت است که گرایش به اقتصاد مقاومتی تنها مخصوص به ما هم نیست و با توجه به تکانه‌های اقتصادی بعضی از کشورها به دنبال مقاوم‌سازی اقتصاد خودشان هستند. البته بنا به فرمایشات رهبری اقتصاد ما با اقتصاد جهانی مرتبط است و قصد جدا شدن از آن را نداریم. اقتصاد مقاومتی با اقتصاد ریاضتی تفاوت دارد. اقتصاد ریاضتی به معنای قانع‌شدن به شرایط موجود و قرار دادن مردم در تنگناست. اقتصاد مقاومتی برگرفته از فرهنگ اسلامی ایرانی ماست و حتی در ایران باستان نیز به عنوان کدآمایی شناخته می‌شده است. حال با توجه به اینکه از مهم‌ترین مسائل در حوزه‌ی اقتصاد مقاومتی کنترل واردات و به حداقل رساندن واردات کالاهای غیر ضروری و تکیه بر تولید داخلی می‌باشد، به بررسی عملکرد دولت در این حوزه می‌پردازیم.
واردات: سیاست گشایش تعاملات اقتصادی دولت حسن روحانی و در نتیجه سرازیر شدن سیل عظیم کالاهای خارجی به بازار ایران اعتراض تولید کنندگان داخلی را در پی داشت، فلسفه تجارت آزاد موجب شد دولت بطور چشم‌گیر و وظایف و تعهدات خود مربوط به کنترل محصولات وارداتی را نادیده بگیرد و کالاهای غیر ضروری را وارد کند که مشابه ایرانی آن وجود دارد. به نقل از یکی از کارشناسان (محمد صرفی) %70 کالا های وارداتی جایگزین داخلی دارد. مثلا باتوجه به اینکه 90 درصد جا به جایی و بار و مسافر از طریق جاده‌ها صورت می‌گیرد بودجه مربوط به حوزه راه‌داری 10 هزار میلیارد در سال است. روا نیست دولت 52 میلیارد دلار یعنی 18 برابر هزینه حوزه راه‌داری کشور را برای خرید ایرباس و بویینگ و همچنین هواپیماهایی صرف کند. آن‌هم برای مسائل انتخاباتی. نکته بسیار جالب میزان واردات ایران از چین در این دولت است. یکی از مسائلی که حسن روحانی و یارانش در این چندسال به آن اشاره کرده‌اند افزایش واردات از چین در 8 سال دولت قبل است، آنها معتقد بودند که این رویه دولت احمدی‌نژاد تولید کنندگان داخلی را به خاک سیاه نشانده و عرصه را بر آنان تنگ کرده. یکی از واکنش‌ها به این مسئله را رئیس‌جمهور، قبل انتخابات در خرداد ماه 92 و در هنگام مبارزات انتخاباتی خود ابراز کرد و با انتقاد صریح خود از دولت قبل وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات جلوی رشد فزایند واردات از چین را بگیرد. با توجه به اینکه دولت یازدهم در مرداد ماه 92 روی کار آمد اگر تمامی سال 92 را جزو عملکرد این دولت محسوب کنیم و به طور مشابه تمام سال 84 را جز عملکرد دولت قبل؛ واردات ایران از چین در سال 93 و 94 به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده، درحالی که میانگین سالانه ارزش واردات ایران از چین در سال های 1386 تا 1391 حدود 5 میلیارد دلار بوده و در سال‌های 1392 تا 1394 بیش از 10 میلیارد دلار بوده که نشان از دوبرابر شدن واردات کالا از چین در دولت روحانی می باشد.  تا جایی که کشور به 25 درصد وابستگی وارداتی به چین رسید، اما در کل واردات ایران از کشورهای خارجی تنها در سال 92 و 93 نشان افزایش 92 درصدی آن دارد. در اقتصاد مقاومتی باید از استفاده کالاهای خارجی مخصوصا کالاهای غیر ضروری تا حد امکان جلوگیری شود. اما متأسفانه این اتفاق هم نیفتاد.
دولت یازدهم دستور واردات گروه و کالاهایی یعنی کالاهای لوکس را دوباره صادر کردند و اسحاق جهانگیری آن‌را به وزارتخانه‌های صنعت و معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و جهاد کشاورزی ابلاغ کرده است تا دوباره شاهد واردات کالا های غیر ضروری از راه‌های قانونی باشیم. دولت هم با از بین بردن ایران کد امکان تشخیص کالاهای قاچاق را گم کرد و همچنین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم بخاطر اعتراض سه وزیر معلق ماند تا آمار قاچاق افزایش یابد و ما همچنان شاهد وارد کالاهای غیر ضروری باشیم.

ادامه دارد ...


انتهای پیام / 224224
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: