وليمه خوردن و داوري درست کردن، با هم جمع نمي شوندامام علی(ع)      
به‌روز شده در: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
پربیننده ترین
کد خبر: ۸۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۹
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز:
محمد صادقی با بیان اینکه امیدواریم با ورود ولایتی به دانشگاه آزاد، تشکل‌های انقلابی نیز حمایت شوند، گفت: هم چنین با توجه به نزدیکی به انتخابات ۹۶، جای امید است که در دانشگاه آزاد فضای باز سیاسی ایجاد شود.


محمد صادقی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز در گفت و گو با غریو، بیان داشت: تغییر رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی از یک مؤسسه آموزش عالی نسل اول به نسل سوم با توجه به لزوم تولید علم نافع، یک ضرورت است.

 

وی افزود: اگر خط مشی دانشگاه آزاد بخصوص در حوزه تشکل های دانشجویی را پس از انتخابات 92 بررسی کنیم، رسیدن به این نتیجه که این دانشگاه رویکرد ویژه ای در حوزه سیاسی اتخاذ کرده است، دور از ذهن نیست.

 

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز بیان داشت: این دانشگاه باید در دوره جدید از دست افراد و جریان های سیاسی خاص خارج شود.

 

صادقی گفت: خوشبختانه اخیرا شاهد تغییرات مطلوبی در دانشگاه آزاد هستیم که آینده خوبی را می تواند پیش روی این دانشگاه قرار دهد.

 

وی افزود: در سال های گذشته شاهد بودیم که فضای دانشگاه آزاد، بجای پرداختن به مسائل علمی و نگاه دانشجو مدارانه، آلوده به سیاست شده بود و برخی از جریانات بر آن فضا احاطه داشته اند و سوء استفاده هایی در این زمینه صورت می گرفته است و در برهه های خاصی در کشور، بعنوان بازویی در دانشگاه، منافع و مقاصد آن گروه را دنبال می کردند.

 

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز گفت: موضوع مهم دیگر فرهنگ شفافیت مالی است؛ با توجه به اینکه دانشگاه آزاد در مورد دارایی ها و اموال خود در سطح کشور حاشیه ساز شد، حال مطلوب است دانشگاه بعنوان یکی از ملجأهای جامعه در این امر پیشرو شود که دیگر شاهد بحث و شبهات در زمینه سوء استفاده مالی از اموال و دارایی های دانشگاه آزاد نباشیم.

 

صادقی گفت: در زمینه مالی موضوع دیگری که توجه بسیاری را معطوف به خود کرده است، بحث شهریه های دریافتی از دانشجویان است، همانند بسیاری از بخش‌های کشور، واقعاً جای دارد که قسمتی، نهادی بر بخش مالی دانشگاه آزاد نظارت و بررسی  کند و چه بسا شنیده شده است که رؤسای دانشگاه آزاد درآمدهای چند ده میلیونی داشته اند که اگر نظارت و بررسی درست بر بخش مالی دانشگاه آزاد شود، می توان بسیاری از این معضلات را مدیریت کرد.

 

وی ادامه داد: مورد دیگری که باید متذکر شوم این است که در سطح کشور حدود 400 شعبه از دانشگاه آزاد داریم که این تعداد بسیاری زیادی دانشجو را در خود جای می دهد و پس از مدتی تعداد بسیاری دانشجو با مدارک مختلف داریم که  با توجه به تحصیلاتشان، سطح توقع آنها بالا رفته است و تن به هر کاری نمی دهند و تقاضای شغل های مدیریتی و سطح بالا هستند، از نظر بنده دیگری دانشگاه آزاد نیازی به توسعه کمیتی ندارد و باید در سطح کیفیت در تمامی موارد تلاش شود.

 

این فعال دانشجویی با بیان اینکه در بحث علمی و آموزشی، می توان به دید بد جامعه نسبت سطح علمی دانشجویان دانشگاه آزاد اشاره کرد، گفت: در این مبحث با نحوه گوناگون می توان مواجه شد که یکی از آن ها توجه کم و ضعیف به بخش شایسته سالاری در سطوح مختلف دانشگاه آزاد نظیر جذب اساتید و هیات علمی، مدیران و غیره است که این امر به سبب روابط نامناسب حاکم بوده است و باعث لطمه دیدن این دانشگاه شده است که جای امیدواری است در دوره جدید به این امر توجه ویژه شود.

 

صادقی افزود: موضوع مهم دیگری که در دانشگاه آزاد باعث آزرده خاطری می شد بحث تشکل های انقلابی در این دانشگاه ها بوده است، شنیده ها و شواهد و قراین دال بر این است که در دانشگاه آزاد از انجمن ها و  تشکل هایی که همخوانی با انقلاب ندارند و حتی گاهاً در تضاد با آن هستند، حمایت های بسیاری صورت می گیرد و به تشکل های انقلابی توجه چندانی نمی شود و سعی در منزوی کردن آن ها داشتند که این رویه باید حتماً مورد تغییر قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه امیدواریم با ورود ولایتی به دانشگاه آزاد، تشکل‌های انقلابی نیز حمایت شوند، ادامه داد: هم چنین با توجه به نزدیکی به انتخابات 96، جای امید است که در دانشگاه آزاد فضای باز سیاسی ایجاد شود بر خلاف سال های گذشته که شاهد فضای خفقان و اختناق در این دانشگاه ها بوده ایم.

 

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز گفت: بحث دیگری که در مورد دانشگاه آزاد وجود دارد، این است که دانشگاه آزاد برای مردم و خدمت به انقلاب و جمهوری اسلامی است و این دانشگاه باید از حالت موروثی در می آمد که با انتصاب دکتر ولایتی شاهد آن بودیم.

 

صادقی گفت: مسئولان و اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد را باید افرادی درستکار، متخصص، دارای علم و انقلابی تشکیل دهند، اگر فردی در این مناسب قرار گیرند؛ اما فاقد هر یک از این خصایص مذکور باشد، باز هم چون گذشته شاهد سوء مدیریت در بخش های مختلف این دانشگاه نظیر فرهنگی، مالی، علمی و غیره خواهیم بود.

 

وی خاطرنشان کرد: هدف همه ما در بخش‌های مختلف علمی و آموزشی، کمک به رشد و پیشرفت انقلاب اسلامی است که این رشد و پیشرفت با تربیت جوان مؤمن تراز انقلاب اسلامی صورت می گیرد که همه باید سعی کنیم ما حصل اینکه یک نفر که وارد دانشگاه می شود، باید فردی انقلابی و مؤمن و متعهد شود که باعث رشد و اعتلای انقلاب اسلامی و کشور شود.

انتهای خبر/


نام:
ایمیل:
* نظر: